DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 06.01.2021 12:33:48 

ČLÁNKY

Naši mladí chovatelé v Kyjově

Čtyři mladí chovatelé z našeho okresu se zúčastnili 3. Jihomoravské krajské výstavy zvířat mladých chovatelů. V konkurenci 50 mladých chovatelů z 5. okresů našeho kraje se určitě neztratili. Okres  Znojmo mladé chovatele asi nemá. Soutěžilo se v odbornostech králíci, holubi, drůbež, exotičtí ptáci. Morčata, pískomilové, myši, hadi, pavouci byli mimo soutěž.

Z našich mladých chovatelů největšího úspěchu dosáhla Adéla Danzingerová ze ZO Olešnice, která se svými slepičkami zdrobnělé hempšírky měděné červené při průměrném bodovém hodnocení 94,5 bodu získala čestnou cenu a elegantní pohár pro vítěze drůbeže, který věnoval předseda krajského sdružení chovatelů pan Milan Uher.

Tato mladá chovatelka pak v soutěži bez rozdílu odborností obsadila z 50 chovatelů 4. místo. Další naše mladá chovatelka Marie Nečasová z Valchova ze ZO Boskovice ve stejné soutěži bez rozdílu odbornosti dosáhla na 10. místo s průměrným bodovým hodnocením 92,5 bodu.

Naši mladí chlapci Pepa Hanzl a Marcel Hladil ze ZO Olešnice jsou nadějní chovatelé králíků, papoušků a pískomilů a obsadili 29. a 30. místo z 50 soutěžících.

Naše okresní organizace uhradila mladým chovatelům dopravu zvířat na výstavu a zpět, cestu doprovodu a čtyřem mladým chovatelům. Dále zakoupila mladým chovatelům vstupenky na Kyjovské letní slavnosti, vstupenky na Jihomoravskou výstavu mladých chovatelů včetně obědů.

Závěrem je nutno poděkovat zkušeným chovatelům, kteří ve svých mateřských ZO vedou mladé chovatele. A to především paní učitelce ve výslužbě mistrové, která připravila v ZO Olešnici hned tři mladé chovatele a ing. Královi, který v ZO Boskovice vede mladou chovatelku  Nečasovu.

Věřme, že se příští rok uskuteční 4. Jihomoravská výstava mladých chovatelů a že se zúčastní mladí chovatelé z našich ZO, kteří mají daleko větší existenční problémy než výše uvedené ZO Olešnice a Boskovice.

                                                                                                                                                  Ing. Král Karel                            


Článek o panu Alfonsi Matuškovi

Choval včely. Jeho králíci "vídeňáci" měli celookresní věhlas. V poštovních holubech závodil o prvenství s Jendem Nečasem a Pepkem Sedlákem. Avšak jeho celoživotním koníčkem byl chov psů. Choval i kalifornské králíky a zasloužil se i o záchranu českého červeného.